Головна » Статті » Мої статті

Зір - найважливіший фактор розвитку дитини

Зір – найважливіший фактор розвитку дитини

 

Очі образно називають частиною мозку, винесеною на периферію. Від того, як розвиваються очі і мозок залежить гармонійне формування дитини, її здоров”я, психоемоційний стан і все наступне життя.

 

         Що вам потрібно знати

Щоб величезний потік інформації, яку ми отримуємо через очі, ніколи не був втрачений дитиною, необхідно досить багато знати про очі та зір, їхні життєво важливі функції, систематично перевіряти зір дитини у лікаря-офтальмолога, вчасно лікувати очі та зір, оберігати від травм, опікуватися зміцненням здоров’я дитини тощо. Особливо це стосується розвитку зору та його охорони на всіх вікових  етапах дошкільного розвитку дитини – від народження до початку навчання у школі.

    Насамперед зір починає стимулювати рухи і керує ними та діями дитини.

Дитина бачить цікавий предмет чи іграшку і намагається дістатися до неї, показує мамі рухами своїх ручок, що хоче взяти її : «Дай-дай!» Вона побачила бабусю – і радо біжить до неї, простягаючи ручки. Побачила кішку чи песика- і тягнеться до них, хоче погладити. Отримала в подарунок від мами машину – й відразу починає її возити. Побачила яблуко чи грушу – хоче її вкусити, посмакувати.

    Кожного разу через зір вона отримує певну інформацію про навколишній світ, що відразу активізує її рухому діяльність: вона хоче взяти, побігти, погладити, дістати іграшку, покрутити її в руках, оглядаючи з усіх боків, вкусити яблуко, куштувати цукерку тощо. Звісно, у цій діяльності дитини беруть участь і інші аналізатори – слух, нюх, смак, дотик, мовлення, однак сприйняття зором залишається провідним психічним процесом. Саме здорове сприйняття стає поштовхом для отримання дитиною життєвого і практичного досвіду – як позитивного, так і негативного.

    Поступово набуваючи досвіду в усіх сферах своєї життєдіяльності – таких як орієнтування у просторі, гра, спілкування, самообслуговування та ін., - дитина всебічно розвивається. У неї активно розвиваються органи чуття (слух, дотик, смак, нюх), усне мовлення, мислення, засоби виразного вияву почуттів, формують позитивні емоції та стосунки з близькими людьми (а з часом і з однолітками , родичами, сусідами) культура поведінки в різних ситуаціях, особистісні якості та індивідуальні риси характеру.

    Отже, зір допомагає дитині стати незалежною, активною і впевненою в собі. Через зір дитина опановує розумом навколишній простір і саму себе в цьому просторі, виробляє власне ставлення до людей і предметів довкола себе. Поступово вона стає спроможною брати участь у рухливих іграх, вдягатися, вмиватися та їсти самостійно.

    У перед дошкільний період розвитку (до 3 років) з допомогою зору дитина шляхом наслідування дій і поведінки дорослих засвоює ази власної поведінки, способи задоволення своїх потреб, впізнання своїх батьків та неодноразово побачені іграшки або предмети довкілля, орієнтується в мікро просторі.

    У дошкільному віці – навчається розглядати малюнки, дитячі книжки, складати пірамідки, картинки з пазлів, конструювати, малювати, гратися з різними іграшками, дивитися мультфільми, а також опановує азбуку, зображення букв і цифр.

    У молодшому шкільному віці – навчається грамоти ( читання і письма), лічби, виконання різних вправ і завдань тощо.

Категорія: Мої статті | Додав: opmpc (26.09.2011)
Переглядів: 1107 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: